Novinky

Čo je to Ozón ?

11 Novembre 2020

Ozón je plynná látka a jeho molekula sa skladá z 3 atómov kyslíka. Je prirodzenou súčasťou vzduchu, ktorý bežne dýchame. Vyznačuje sa chemickou skratkou O3. Prítomnosť ozónu v nízkej koncentrácií priamo nezasahuje na zdravie človeka.  Avšak ak sa vyskytuje prítomnosť ozónu s vyššou koncentráciou, je potrebné zabezpečiť aby sa v miestnosti nenachádzali ľudia, zvieratá a ani rastliny.

Intenzita ozónu je tak silná, že začína ničiť mikroorganizmy už pri 1 g ozónu na 10 m3 miestnosti. Na rozdiel od iných látok vyrobených chemickým procesom sa ozón biologicky rozloží na čistý kyslík. Po tomto procese po sebe nezanecháva toxický odpad a nekontaminuje životné prostredie.

Ozonizácia vzduchu sa stala jednou z najobľúbenejších metód vďaka svojej účinnosti určenej na sterilizáciu vzduchu a sterilizáciu povrchov materiálov, odstraňovanie rôznych druhov zápachov, vírusov, baktérií, roztočov a plesní.  

Kde sa využíva dezinfekcia ozónom ?

Ošetrenie ozónom je ideálne všade tam, kde sa vyžaduje mikrobiologická čistota a sterilita v bezprostrednom ľudskom prostredí. Správne a efektívne využitie ozónu je aj v tých priestoroch, kde sa každý deň neustále stretáva veľký počet osôb, obzvlášť chorých.

Takisto je vhodné ozónovať miestnosti, v ktorých sa nachádzajú zvieratá. To platí najmä pre mačky, ktorých bielkoviny prítomné v moči sú silným alergénom.

Súčasťou bytu sú aj drevotrieskové dosky, farby, plastové panely, aldehydy a ftaláty. Formaldehyd je konzervačná látka a ftaláty sú zmäkčovadlom pre plasty. Ozón ich kompletne oxiduje a eliminuje.

Typické prostredie                                                                 Stupeň ochrany

 • Domy, kancelárie                                                                 – Nízky
 • Kuchyne, Šatne, Práčovne                                                  – Stredný
 • Bary, Reštaurácie, Obchody, Supermarkety                    – Stredne vysoký
 • Fitnescentrá, Školy, Autobusy, Vlaky, Lietadlá,                – Vysoký
 • Laboratóriá, Operačné sály, Ambulancie, Banky,           – Vysoký
 • Pošty, Verejné úrady                                                            – Vysoký

Prečo používať ozón ?

Ozón je najsilnejšie oxidačné činidlo, pretože je 50-krát účinnejšie ako chlór. Ako dezinfekčný prostriedok sa považuje za najúčinnejší. V dôsledku toho, že zabíja baktérie v priebehu niekoľkých sekúnd, ničí nežiadaný hmyz a je odpudivý pre hlodavce. Okrem toho, dezinfekcia ozónom spôsobuje rozklad nežiadúcich pachov vyskytujúcich sa vo vašom okolí. Je takisto užitočný pre alergikov, pretože ničí plesne, huby, roztoče, ktoré sú najčastejšími príčinami alergií.

Výhody dezinfekcie ozónom

 • -má kvalitné a antioxidačné účinky
 • -jeho molekuly sa dostanú aj na miesta, kde sa bežné dezinfekčné prostriedky nedostanú
 • -vykonáva deodorizačný proces (nezakrýva pachy, ale odstraňuje ich)
 • -ničí vírusy prenikaním cez proteínovú schránku do jadra nukleovej kyseliny, čo vedie k   poškodeniu vírusovej RNA a tým narúša štruktúru    mikroorganizmu
 • -úspešne likviduje 99,99 % mikroorganizmov, vrátane choroboplodných zárodkov ako sú:

VÍRUSY A BAKTÉRIE – Sú príčinou mnohých chorôb a infekcií. Baktérie sú príčinou nepríjemných zápachov v priestore.     

HUBY A PLESNE – Sú príčinou znečistenia stien a zatuchnutého pachu, Spôsobujú rad chorôb ľudí, zvierat a rastlín.

PEĽ KVETOV – Môže spôsobiť alergie, podráždenie očí, krku a nosa

HMYZ, ROZTOČE, BLCHY, VŠI – Živia sa odumretou kožou organizmov, môžu spôsobiť astmatické záchvaty alebo alergie. Aj nízka koncentrácia ozónu spôsobí smrť roztočov a zabraňuje ich množeniu.